سرود زرتشت
تارنگاری درباره ی زرتشت ، زرتشتیان و مطالب پیرامون آنها
پیوند به سرود زرتشت
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
نویسنده: بیژن - ۱۳۸٤/٤/۱۱

با درود به خوانندگان..

برای بازگو کردن و گفتن از رخداد دردناکی که چندی پیش در فرانسه رخداد کرده است شاید کمی دیر باشد، بجز آن، سخن من در پیوند با این رخداد دردناک و تشریح شخصیت این مرد پرتلاش و نیز در پیوند با گفته هایی که ایرانیان دلسوز و دیگر هم کیشانم درین باره آورده اند چه وزن و اعتباری میتواند داشته باشد. اما بهر روی وظیفه ی خود میدانم که درباره ی دکتر کسرا وفاداری و شخصیت آبادگر ایشان هرچند دیرهنگام چیزهایی را بازگو کنم. زیرا همه چیز همچنان ادامه دارد، بنابراین هیچ چیز دیر نیست: برعکس، همه چیز همچنان ولی بگونه های دیگری بردوام است ، هرچند مرحله ی دردناک ابتدایی و نخستین خود را پشت سر نهاده باشد.

متاسفانه دکتر وفاداری چندی پیش و در کشور فرانسه بدرود حیات گفتند و به روان نیاکان پاکزاد خود پیوستند. از دیدگاه من چیزی که در ایشان بیش از هرچیز دیگر نمود داشت همان شخصیت و منش آبادگر و یاری دهنده ی ایشان بوده است. شاخصه های مهربانی و دستگیری از زرتشتیان رنجدیده ایران و تلاش جهت زدودن مرزهای تحقیر و نابرابریی که هر روزه در ایران به زرتشتیان تحمیل می گردد ، نام ایشان را در میان هم کیشان و ایران دوستان پرآوازه نموده است. افزون براین شادروان دکتر وفاداری دارای مدارک علمی معتبری از دانشگاههای اروپا بود و هیچگاه از تلاش پیگیرانه خود جهت گستراندن دانش و آگاهی در ایران دست بر نداشت. پایه گذاری سایت یتااهو و نگارش مطالبی پربار از ایشان ، نمونه ای از تلاش های مهربانانه ایشان جهت خدمت به میهن از راه «آگاهی رسانی به مردم» بوده است. بر ماست که از راه نیاکان پاک و صلح جوی خود دست بر نداریم و با تلاشهای پیگیر خود در راه کسب و گستراندن دانش در میان توده مردم خود راه ایشان را ادامه دهیم. بایسته است گفته شود آئین  پرسه و یادبود  ایشان در روز زامیاد-ایزد برابر با روز پنجشنبه ۲۶/۰۳/۱۳۸۴ در تالار ایرج واقع در تهران- خیابان جمهوری اسلامی ..خیابان میرزا کوچک خان ..کوچه زرتشتیان .. شماره ۸  در جمع دوستداران ایشان و با شکوه فراوان برگزار گردید. یاد ایشان همواره گرامی باد!

  • درباره کتاب دانشنامه مزدیسنا، اثر جهانگیر اوشیدری:
  • نامها، واژه ها، عبارتها و مفاهیم گوناگونی که به نوعی با دین زرتشت پیوند دارند، بخش مهمی از فرهنگ باستانی ایران را تشکیل میدهند و آشنایی با آنها در درک و شناخت بهتر فرهنگ ایران ضروری است. کمابیش نزدیک به همه این گونه واژه ها از جمله: نامهای ایزدان و امشاسپندان، دیوان و اهریمنان، چهره های تاریخی و اسطوره ای، نامهای جغرافیایی باستان، کتب و رساله های اوستایی و پهلوی، کتابهای شرقشناسان در مورد آیین باستانی ایران، اوستاشناسان معروف، مراسم و آیینها و سنن دین زرتشت، تاریخچه کیش زرتشت و زرتشتیان، واژه های دینی و اوستایی، و دیگر واژه های مربوط به کیش مزدیسنا، با تکیه بر چند صد منبع و مأخذ معتبر در این دانشنامه جامع شناسانده شده اند.

 

 سایت انجمن زرتشتیان مقیم نروژ نیز گشایش یافت.

 *در پاسخ به نامه شاهین و فربد نیز دوباره تکرار میکنم که نوشته های موجود دین وبلاگ تنها برای آگاهی رسانی ست، پس هیچیک از نوشتارها ی این وبلاگ (بجز آنها که در زیر نوشته به اصل نوشتار پیوند داده شده است)، مشمول هیچگونه کپی رایت نخواهد بود. باقی بقایتان..

:: دوستان گرامي! براي ياري رساندن در پرورشِ پيامِ اهوراييِ اشو زرتشت دستورِ زير را به قالب بلاگ خود بيافزاييد

:: براي تهيه کتاب ها و منابعِ موردِ نياز در موردِ فرهنگ و انديشه نياکان و دینِ زرتشت مي توانيد در تهران به

کتابفروشيِ فرَوَهَر

 نشاني:خيابان انقلاب، خيابان فلسطين جنوبي، شماره 6 مراجعه نماييد.

:: گاتها را با فرمت PDF از اينجا بر روي سيستم خود ذخيره كنيد:

 دانلود متن گاتاها

نویسندگان وبلاگ:
سرای مهربانان: :: مهربانانی که به سرود زرتشت پيوند می دهند بهترست «بيژن» را آگاه گردانند تا نسبت به افزودن نام بلاگ آنان به سرای مهربانان اقدام کند.
وبسایت های سودمند در زمینه پژوهش در مزدیسنا:
کدهای اضافی :