سرود زرتشت
تارنگاری درباره ی زرتشت ، زرتشتیان و مطالب پیرامون آنها
پیوند به سرود زرتشت
صفحات وبلاگ
آرشیو وبلاگ
 
نویسنده: بیژن - ۱۳۸۳/۱/۱

با درود

                     گفتار نیک                 پندار نیک                    کردار نیک

نوروز بزرگترین و ویژه ترین جشن ایرانیان از روزگار باستان تا به امروز است. روز نخست نوروز که با نام خداوند « هرمزد » تقارن دارد نزد ایرانیان از تقدس ویژه ای برخوردار است. همچنین ایرانیان ، نوروز را به پاس گردش فصل ، بارآوری و زندگی دوباره ی طبیعت جشن میگیرند .

بر پایه ی نبشته های گذشتگان از جمله فرهنگ جهانگیری، ایرانیان باستان نوروز را  دو بخش میکردند ، نوروز «کوچک» و نوروز «بزرگ». نوروز کوچک از روز نخست بهار است و دو دیدگاه برآن وارد است. نخست آنکه خداوند بزرگ دنیا و ادم را درین روز آفرید و دستور کرد ستارگان را به گشتن از اول برج بره. پس اینروز را نوروز گویند.

دیدگاه دیم انست که جمشید که او را « جم » مینامیدند و در جهان سیر میکرد ، چون به «آزربیجان» رسید تخت زرین ِ آراسته به جواهرات گونه گون را بر بلندی رو به شرق گزارد و تاج بر سر نهاده و بزیر آن بنشست . چون خورشید از شرق برآمد بر ان تاج و تخت تافت و از تابش نور بر زر ؛ تابش بسیاری پدید امد. مردمان از دیدن آن شادمان شدند و گفتند این روز نوست و به جشن و پایکوبی پرداختند. و چون در گفتار پهلوی و دری ، شعاع را « شید » میگویند این واژه بر نام «جم» افزوده شد و از آن پس او را « جم شید » خاندند و جشن گرفتند و شادی کردند.

فردوسی بزرگ، شاعر بلند آوازه ی ایرانی درین پاره چنین سروده است:

به فر کیانی یکی تخت ساخت

                                 چه مایه بدو گوهر اندر شناخت

جهان انجمن شد بر تخت او

                                فرو مانده از فرّه ی بخت او

به جمشید بر گوهر افشاندند

                                مر آن روز را روز نو خاندند

سر سال نو هرمز فرودین

                                بر آسوده از رنج تن، دل ز کین

اما نوروز بزرگ برابر با خرداد روز ( روز ششم) از فروردگان است و یک دیدگاه بر اینست که درین روز جمشید، دگر بار بر تخت نشست و همه را بار داد و روش های نیک نهاد و روی بمردم گفت: اهورا مزدا شما را بیامرزید باید که به آب خود را بشویید و به سپاس ایزدی بپردازید و هر سال درین روز بهمین دستور کار کنید. دیدگاه دیگر همانست که زادروز زرتشت پاک را همین روز بیان میدارد که ارزش این روز را برای ایرانیان به پاسداشت این انسان پاک ، صد چندان میکند.


 نوروز نزد ایرانیان همیشه پیام آور شادی ، برکت ، سرور و عشق به هم گونگان و زندگی بوده است. چرا که با گسترش گرما پس از یک زمستان سرد و سخت، اهورا مزدا آسانی در کارها و رویش گندم و سبزه زاران را ارزانی میداشت. پس ایرانیان همیشه درین هنگام سال به شادمانی می پرداختند و سفره ی  نوروز را با خوراکها و زیباییهای نمادین خود می آراستند و از خداوندگار برکت می گرفتند.

 دوستان! نوروز هرچه هست سراپا شادی و سرور و پایکوبی و آیینی برای پاسداشت مهر اهورا مزدا به انسانهاست. بکوشیم این رسم زیبا و کهن را به گرد اندوه نپوشانیم و انرا برای همیشه زنده نگاه داریم.

پیشاپیش خرداد روز ششم فروردگان که برابر با زادروز اشو زرتشت میباشد را به ایرانیان شاد باش می گویم.

   نوروزتان شاد و پربرکت باد

:: دوستان گرامي! براي ياري رساندن در پرورشِ پيامِ اهوراييِ اشو زرتشت دستورِ زير را به قالب بلاگ خود بيافزاييد

:: براي تهيه کتاب ها و منابعِ موردِ نياز در موردِ فرهنگ و انديشه نياکان و دینِ زرتشت مي توانيد در تهران به

کتابفروشيِ فرَوَهَر

 نشاني:خيابان انقلاب، خيابان فلسطين جنوبي، شماره 6 مراجعه نماييد.

:: گاتها را با فرمت PDF از اينجا بر روي سيستم خود ذخيره كنيد:

 دانلود متن گاتاها

نویسندگان وبلاگ:
سرای مهربانان: :: مهربانانی که به سرود زرتشت پيوند می دهند بهترست «بيژن» را آگاه گردانند تا نسبت به افزودن نام بلاگ آنان به سرای مهربانان اقدام کند.
وبسایت های سودمند در زمینه پژوهش در مزدیسنا:
کدهای اضافی :