آهنگر در فرهنگ ایرانیان

شما با شنیدن نام آهنگر بیاد چه چیز می افتید؟ چه کیفیتی در ذهنتان جان می گیرید؟ و در آخر، این آهنگر قدیمی که ما اینهمه از آن می شنویم و در کتابها ازو می خوانیم؛کیست؟ براستی کیست! او با چرم و سندانش در کجای تاریخ و فرهنگ ما یا بهتر بگویم تاریخ فرهنگی ما ایستاده است. چه میکند و چرا هنوز پس از هزاران سال هنوز نمرده است! اما نخست٬ بهترست از پیشه ی آهنگران یاد کنیم.


 آهنگر، قهرمانیست «تمدن ساز» که رسالت بزرگی همچون بازسازی کاینات؛ سازماندهی دوباره ی دنیا و افشای اسرار فرهنگ بر آدمیان را بر عهده دارد. او همیشه-قهرمانیست که دقیقا میداند کی و کجا بمیدان بیاید و ضد قهرمان دوران را از بیشه بدر کند. ایرانیان از آنجا که همه و همه شان ذهن تاریخی دارند و تاریخ را میفهمند٬ کاوه ی (آهنگر) را دوست میدارند و میشناسند و البته تحسینش میکنند. آهنگر با نقش استوره ای خود که با (چیرگی بر آتش) آغازش کرد و در سراسر دنیا این تجربه ی بنیادین بشر را در «چیرگی و از آن خود کردن یک نیروی برون انسانی و مقدس» گستراند قابل احترام است. و نزد کسانیکه آتش پدیده ایست سپندینه و ایزدی ؛ چه بسا ارزش و احترامش نیز بیشتر است. قدرت «تغییر» و تبدیل  که در هر شعله ی آتش نهفته است از سوی فرهنگ های گونه گون و بویژه گل سرسبد همه ی آنها ایران؛ بعنوان عاملی برای همه گونه پاکسازی مورد «شناسایی» و احترام قرار گرفت. از سوی دیگر؛ کاوه ی آهنگر همیشه دمخور با آتش و برافروزنده ی همیشگی آن و از سوی دیگر کنترل کننده ی آنست. آتشی که خدایان از آن بر خاسته اند.آتش سپند؛ آتش افشاگر؛ آتش گناهسوز پاک کننده؛ دگرگونساز و اعتلا بخش.

آنکه «آزمون آتش» را از سر میگذراند و خویشتن را به شعله های فروزانش میسپارد؛ دیگر فردی همانند سایرین نخواهد بود. او دیگر تمام وجود خود را بسوختن داده است . پس دیگر هیچ آتش و اژدهایی بر او کارگر نخواهد افتاد و تنها هموست که توان دارد تا جام و تخت ربوده شده را از اهریمن باز ستاند.

 آنکه «آزمون آتش» را از سر میگذراند و خویشتن را به شعله های فروزانش میسپارد؛ دیگر فردی همانند سایرین نخواهد بود. او دیگر تمام وجود خود را بسوختن داده است .

از همان زمانها بود که آهنگر ماهیت آتشین یافت. کسیکه بسبب ماهیت و کیفیت حرفه ی ویژه خود نقشی اجتماعی را متناسب با آتش نیز دریافت می دارد. براستی چرا هیچکس دیگری بجز او نبود تا بتواند «شعله بکشد» و غریوش پوستین «شاه دروغین» را پاره کند؟! از سوی دیگر آن آتش روشنی بخش که در دل تاریکی ها و در دکان او می سوخت نوید گر یک روشنایی نیز بود. چیزی که میتواند همه ی چشمها و هوشها را بخود مشغول دارد. تا بتواند وظیفه ی انتشار نور را به اعماق تاریکی ها به انجام رساند. سر انجام؛ آهنگر-قهرمان ما با قدرت دستان و نگاههای خیره بر آهن گداخته ؛ همچنان ضربات آهنگینی را بر پیکر «پولاد زمان» فرود می آورد . او آهسته و پیوسته کار میکند و آهن گداخته که نماد «طبیعت» ست تسلیم ضرباهنگ آهنگر میگردد.

 

بهر روی؛ آهنگر همچون نخستین و تنهاترین عامل «دگردیسی ارادی اشیاع و زنده گان» بدیده میآید . یا که شاید همچون نیای پیشین و دوردست پیشه وران و رزمندگان؟!.. آری؛ همانها که نه تنها راز زندگی روزانه که «قدرت مرگ و نابودی» و «راز زایش چیزهای خوب» را در اختیار دارند.

/ 25 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرید

بیژن گرامی چگونه میتوانم با شما بیشتر در ارتباط باشم من الان ساکن اهواز هستم اما تا چند هفته دیگر به تهران منتقل میشم.من ارتباط مداومی با انجمن موبدان و سازمانهای زیر مجموعه ان دارم و تصمیم دارم کار در اینترنت را گسترش دهم خیلی خوشحال میشوم با شما بیشتر در تماس و دوستی نزدیک تری باشم

ریحانه

پيروز و بهروز باشيد و همچون کيخسرو آزاد...

فرید

بیژن جان بازم تاکید میکنم خیلی مشتاق به دوستی و صمیمی تری با شما هستم لطف کنید بفرمائید چگونه میتوانم با شما سرور گرامی در تماس باشم اگر مایل هستید شماره تلفن یا چیزی... برایتان میل کنم یا شما میل بزنید به این ایمیل من

اصغر

موفق وپیروز باشی

فرید

بر ما زرتشتیان در نیاخاک خودمان چه میگزرد؟؟ نوشتار پسین سرزمین پارسیان

مستان

سلام/خداييش ما نفهميديم اين آقای زرتشت ( زردشت) کيه ؟ به من بشناسيندوش؟ ممنم/

violet

salam khobin man mikhastam bedonam martiya ki bod man toye ketabe zartosht gashtam peyda nakardam age vasam mail konin mamnon misham

مهرنوش

سلام.من مسلمانم و اينرا ميتوانم بگويم که متاسفانه هيچ چيزی از ايين نياکانم نميدانم.امروز برحسب اتفاق کلمه زرتشت را تایپ کردم و با کمال تعجب ديدم اين همه مطلب وجود دارد.واقعا ممنونم.لذت بردم و مطمئنا به خواندن ادامه ميدهم.برايتا آرزوی موفقيت وپيروزی دارم...

farshad

roohe zartosht va zartoshtparastan ashad va anan ke zendean zire sayehe ahoora mazda shad va pirooz bashand

farshad

ba doroode bi payan. mishe begid aya roomi ham hast ke male zartoshtiha baseh va beshe be oonja raft va doostane pakemoon ra molaghat konim???vasoale badi in ke man motoasefane naman mosalmanam va mikham zartoshti besham bayad che kar konam man yek seri neveshtehara az saithaie goonagoon khandeam vali va vaghean asheghe dine niakanam hastam va be irani boodanam va zartoshte gerami eftekhar mikonam. mana rahnamaei konid khaheshan.ba sepas az shoma. bedrood.