راه اَشویی

راه در جهان یکیست و آن راه راستیست

با درود به دوستان مهربان و نیک اندیشم. سخن امروز من درباره ی اشویی، یکی از گرانترین و برترین آموزه های اوستایی و زرتشتی است. واژه یی که بالاتر و برتر از یک واژه ی ساده است و مفاهیم زیاد و عمیقی دارد که از دیدگاه من همه ی ایرانیان ، بدور از مرام و دینی که دارند و بعنوان ایرانی بودن خود باید آنرا بشناسند و بکار بندند. اشویی در واژه بمعنای پاکیزگی و پاکی، راستی، درستی، نظم و ترتیب، پارسایی و ایمانداری است . اشویی پایه ی دین زرتشت بوده و بگفت «اوستا»؛.. یگانه راه بشر برای نجات در هر دو جهان است. چنانچه  در این جمله ی مشهور و گهربار آنرا یادآور میشود که «راه در جهان یکیست و آن راه اشویی (راه راستی) است». و چه کسیست که بتواند در مقام یک انسان متمدن، صلح دوست و دانشمند به این دستور بزرگ شک کند و ایرادی بر آن بگیرد و آنرا راه خوشبختی آدمی نشمرد. اشو در میان همه ی ایزدان تنها به سروش داده شده که ازو به «سروشه اشیهه» و «سروش ِ اشو» نام برده شده و در میان آدمی زادگان این لقب بزرگ تنها به زرتشت اسپنتمان داده شده که او را «اشو زرتشت» و اشو شَت* زرتشت می خوانیم.

انهنگام که شما اوستا بدست گیرید و و بخواندنش مشغول گردید ، بسیار به واژه ی «اَشه» برخواهید خورد و هنگامیکه به خواندن نماز «اشم وهو» ؛ سرود ویژه ی اشویی مشغول شوید خواهید دید که دین زرتشت چه ویژه گی و اهمیتی برای اشو بودن قایل شده است. سرود «اشم وهو» یک سرود بسیار قدیم اوستایی ست که در مرام گذشته ی ایرانیان جزو دستورات، در شمار بوده و ایرانیان بسیار به آن پایبند بوده اند . چنانچه ایرانیان دنیای قدیم نیز به راستی در گفتار و کردار و نیز پاکیزگی شهره بوده اند. و چه چیز بهتر از انکه یک توده و ملت در میان دیگر توده ها به راستی و راست منشی شناسا باشد که این نشانه ی برجستگی اندیشه و دور بودن خاطر یک ملت از بزرگترین پلیدیها و تباهی هاست. در سرود اشم وهو گفته میشود: اشم وهو وهیشتم استی، اوشتا استی... اشویی بهترین نیکیهاست، مایه ی خوشبختیست. اوشتا اهمایی ، هیت اشایی و هیشتایی اشم... خوشبختی بهره ی کسیست که خواستار بهترین اشویی باشد.

بیایید اشویی را از درون خویش آغاز کنیم و به سه واژه ی اوستایی «هومت» «هوخت» و «هورشت» وفادار باشیم. در اوستا؛ اندیشه از دید اشویی در انتخاب نخست قرار دارد چرا که گفتار و کردار ما از اندیشه ی ما سرچشمه میگیرد و طبیعیست که اندیشه ی راست، گفتار و کردار راست نیز میزاید و بدنبال خویش می آورد. اندیشه و روان پاک و درست ره آوردش خوشبختی و سرافرازی برای یک ملت است.

یوانم هو مَننگهم هو وچنگهم هو شیوتَنم هو دینم اشونم اشهه رتیم یَزَمیده

بر جوان نیک اندیشه ، نیک گفتار ، نیک کردار ، نیک وجدان درود باد!

 

* در زبان اوستایی؛ شَت یا یَشت به معنی شایسته ی مدح و ستایش است.

* از همه ی یاران و دوستان مهربانم برای دیر بروز شدن این وبلاگ عذر خواهی میکنم و تلاش دارم ازین پس نوشتار بیشتری را در آن قرار دهم.

خوش و سبز و سرو گون باشید

/ 20 نظر / 183 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طراح وب - ماکرومديا

سلام . لینک زیر که برات گذاشتم رو ببین .. قالب های وبلاگ زرتشت اضافه شده . بدرود

mehdi

درود بر شما.می دنبال همچین بلاگی میگشتم.مرسی.پیروز باشید

بوداي برفي

سلام / بودای برفی از شما دعوت می کند در راه اعتلای انديشه های ايرانی او را راهنما باشيد / باز خواهم گشت / بدرود

hesam

درود من در مورد دين نياز به کمک دارم ممنون ميشم اگرمنو راهنمايی کونيد .

siavash

تنها پيامبری که گفت من فقط اموزگار راستی هستم

pooya

سخنی بالاتر از انديشه گفتار و کردار نيک سراغ داريد؟

ROXANA _

ba doroode faravan bar hameye azad mardan va azadzananezananeiraniazagahiiekebe man dadin sepasgozaramva barayetan arezooye harche bishtar mikonam ahooramazda yar vayavaretan bad

اروند

به نام هستی بخش دانا بادرودبه شما دوست گرانمایه گمان من اینست روزه دردین زرتشت نخوردن گوشت درروزهای نبراست که درهرماه چهارروزنبرداریم نه اینکه نخوردن ونیاشامیدن