یلدا شادان باد!

واژهٔ «یلدا» ریشهٔ سریانی دارد و به‌معنای نوزایی خورشید (مهر/میترا) است. رومیان آن را ناتالیس آنایکتوس یعنی روز تولد مهر شکست‌ناپذیر می‌نامند. ابوریحان بیرونی هم از این جشن با نام «میلاد اکبر» نام برده و منظور از آن را «میلاد خورشید» دانسته‌است.

روش برگزاری

در ایران مردم در این شب بگرد بستگان خود جمع می شوند و به شادی، خوردن میوه و آجیل و شب زنده داری می پردازند. ایرانی ها از دوره باستان تا کنون به بلند بودن این شب آگاهی داشته اند، گرچه که همگی یک شب را بعنوان یلدا جشن نمی گرفته اند و از نظر زمان برگزاری سالانه این جشن تفرق آرا وجود داشته است. اما بهر حال؛ این جشن و برگزاریش یک سنت باستانی است.

سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.

یلدا از دیدگاه فرهنگ اوستایی

اما از دیدگاه مزدیسنا، تاریکی نماینده اهریمن است و چون در طولانی‌ترین شب سال، تاریکی اهریمنی بیشتر می‌پاید، این شب برای ایرانیان نحس بود و چون فرا می‌رسید، آتش می‌افروختند تا تاریکی و عاملان اهریمنی و شیطانی نابود شده و بگریزند . با نگاه به فرهنگ اوستایی، از انجا که

سال با فصل سرد شروع می‌شد و در اوستا، واژه Sareda, Saredha «سَرِدَ» یا «سَرِذَ» که مفهوم «سال» را افاده می‌کند، خود به معنای «سرد» است و این به معنی بشارت پیروزی اورمزد بر اهریمن و روشنی بر تاریکی است.

در این شب مردم گرد هم جمع

شده و شب را با خوردن، نوشیدن، شادی و پایکوبی و گفتگو به سر می‌آوردند و خوانی ویژه می‌گستردند، هرآنچه میوه تازه فصل که نگاهداری شده بود و میوه‌های خشک در سفره می‌نهادند. سفره شب یلدا، «میَزد» Myazd نام داشت و شامل میوه‌های تر و خشک، نیز آجیل یا به اصطلاح زرتشتیان، «لُرک» Lork که از لوازم این جشن و ولیمه بود، به افتخار و ویژگی «اورمزد» و «مهر» یا خورشید برگزار می‌شد.

در آیین‌های ایران باستان برای هر مراسم جشن و سرور آیینی، خوانی می‌گستردند که بر آن افزون بر آلات و ادوات نیایش، مانند آتشدان، عطردان، بخوردان، برسم و غیره، برآورده‌ها و فرآورده‌های خوردنی فصل و خوراک‌های گوناگون، خوراک مقدس مانند «می‌زد» نیز نهاده می‌شد. جشن یلدا جشنی میهنی است و متعلق به هیچ دسته و گروه وِیژه ای نیست.

انار خوری یک هموطن و اماده شدن برای جشن شب یلدا

 

شب یلدای خوشی را برای همه ایرانیان آرزومندم!

+ پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها در آسایشگاه خیریه کهریزک:
:: مشرق نیوز(عکس) :: مهرنیوز(عکس)

+ گزارش تصویری ایسنا از شب یلدا در کرمان

/ 2 نظر / 18 بازدید
بلاگ دایر

وبلاگ خود را به فهرست وبلاگ های فارسی اضافه کنید. www.blogdir.ir

مهران

سلام. وبلاگ واقعا مفیدی دارید. خواستم بپرسم نظرتون راجع به بحث کردن با کسانی که آیین زرتشتی رو در اینترنت نقد می کنن چیه؟ آیا حاضر به مداکره و بحث با اونها هستید؟