درباره کتاب دادستانِ دینی

دادستانِ دینی (پهلوی: داتستان دینیگ) اثری است به فارسی میانه از منوچهر، پسر گشن جم که برادر زاد سپرم،هیربد و رئیس طبقهء روحانیان پارس و کرمان بود و در نیمهء دوم قرن سوم هجری(نهم میلادی) یعنی حدود دوازده قرن پیش می‌زیست.

منوچهر، افزون بر دادستان دینی، مؤلف سه نامه است مشهور به نامه‌های‌ منوچهر و در ردّ بدعت‌هایی که برادرش،زاد سپرم،در مورد ساده کردن مراسم تطهیر بر شنوم نهاده بود.

دادستان دینی به معنی«مجموعهء آرای دینی»،مشتمل بر یک مقدمه و 92 پرسش مهر خورشید، پسر آذرماه و بهدینان دیگر و پاسخ منوچهر به آنهاست. مقدمهء این‌ اثر، نثری پیچیده دارد. باتوجه به مقدمه می‌توان فهمید که این پرسش‌ها مکتوب بوده‌اند و منوچهر در فرصت مناسب به آنها پاسخ داده است. مطالب دادستان دینی بسیار متنوع‌اند و تقریبا به همهء مسائل دینی و موضوعاتی که به‌طور غیرمستقیم با دین ارتباط دارند،پرداخته‌ است. مانند مطالب مربوط به آیین‌های دینی، قوانین، حقوق، مسائل اجتماعی و اخلاقی و..

معرفی سازمان زنان زرتشتی تهران:

 • اهداف: سازمان زنان زرتشتی با هدف گردهم آوردن بانوان و دوشیزگان زرتشتی و بالا بردن سطح اگاهیهای دینی، فرهنگی‌، حقوقی، بهداشتی... و در نتیجه بهبود وضع زندگی‌ شخصی‌ و اجتماعی آنان و همچنین حمایت از همکیشان و هموطنان نیازمند، بدون دخالت در امور سیاسی تشکیل گردید. 
 • موسسین این سازمان عبارت بودند از روانشادان :
   فرنگیس خانم یگانگی منوّر آبادیان، فیروزه افسری، بانو بهزادیان، لعل جمشیدیان، منیژه شاهرخ، شیرین فروتن، پریدخت مهر.
 • موضوع فعالیت : فعالیت های فرهنگی اجتماعی مربوط به زنان زرتشتی.
 • نشانی : تهران – خیابان جمهوری – خیابان میرزا کوچک خان – کوی زرتشتیان – پلاک 8 طبقه سوم

  تلفکس : 66706419 / ایمیل: sazeman_zanan_zo_ir@yahoo.com
 • وبسایت: http://zananzartoshti.ir/

سخن زرتشت به پوروچیسته درباره ازدواج:

 • در گات‌ها، هات ۵۳، پند اشو زرتشت به دخترش پوروچیستا هنگام ازدواج با جاماسپ وزیر دوران کی گشتاسپ چنین آمده‌است:

  اینک تو ای پوروچیستا، ای جوان‌ترین دختر زرتشت، من از روی پاکی و راستی و نیک منشی، جاماسپ را که از راست‌کرداران و پشتیبانان راه راستی است، جهت تو برگزیده‌ام. پس اکنون برو و در این باب بیندیش و خردت را راهنما قرار داده و پس از موافقت به اجرای مراسم مقدس ازدواج پرداز.

مهرگان، دیروز و امروز (روش برگزاری جشن مهرگان)

+ راشین یا رَشْنْ از ایزدان بزرگ مزدیسنا و ایزد دادگری‌است.

/ 1 نظر / 69 بازدید
جنبش اصلاح طلبی

با سلام وبلاگ جنبش اصلاح طلبی با مطالب زیر به روز گردید: آیا ولی فقیه می تواند حرام الهی را حلال نماید(قسمت ششم) بسیجیان در سال 1388 رفتار ظالمانه ای داشتند بسیجیان در سال 1388 رفتار مصلحانه ای نداشتند بسیجیان در سال 1388 رفتار جبارانه ای با معترضین داشتند - حکومت های غیر خدایی تحمل انتقاد را ندارند از سوره شعراء آیه 167 - نشانه حکومت های غیر خدایی از آیات 128تا130 سوره شعراء - شهید حق شهید باطل - اصلاح طلبان و لزوم دقت در انتخاب مصادیق - حکومت های غیر خدایی تحمل انتقاد را ندارند از سوره شعراء آیه 116 - نباید به نام دین مردم را رد صلاحیت نمود - نباید افراد را به خاطر اینکه جرمی مرتکب شده اند از حق تعیین سرنوشت برابر محروم نمود - اگر نظام اصلاح ناپذیر باشد باید از کشور هجرت نمود - حاکمان باید تسلیم دلایل منطقی منتقدین باشند - لزوم فراهم نمودن شرایط مناظره برای تمامی منتقدین - نباید هر منتقدی را فتنه گر نامید - باید به دلایل منتقدین گوش داد لطفاً از مطلب فوق بازدید کرده و نظر خود را اعلام نمائید. با تشکر http://besharat50.blogfa.com