نوروز و زایش اشو زرتشت

در فرخنده روز ششم فروردینگان و در زمان فرمانروایی لهراسپ شاه، اشو زرتشت در خانه ی پدرش در کنار رود درجی که بدریای چی چَست می ریخت با چهره ای نورانی از مادرش دغدو زاده شد و چون نام خاندان پدرش اسپنتمان بود او را زرتشت اسپنتمان نام نهادند . او در روز خورداد و فروردین ماه در زمان گشتاسپ کیانی از جانب اهورا مزدا به پیامبری برگزیده شد. ازینرو همواره این روز را زرتشتیان در گذر هزاره ها و در فراخنای تاریخ، بزرگ داشته اند و باید دانست که این روز برای ما از بهترین و خجسته ترین روزهای سال می باشد. پیامبرِ ایرانیان با پیشنهاد نیک خواهانه ی پندار نیک- کردار نیک - گفتار نیک نام خود را بعنوان یک انسان آسمانی و خیرخواه نسل بشر در اندیشه ی تاریخی انسان ثبت کرده است. باشد که همه ی ما ایرانیان بتوانیم گفتار و پندهای نیک او را در زندگی مان بکار گیریم و از زیان های دنیایی نیک بودن نهراسیم.

 

 در خوان نوروزی نباید در گذاردن حرف سین یا حروف دیگر پافشاری داشته باشیم  بلکه باید بهترین داده های اهورایی را بر سر سفره اماده کنیم.

 

نوروز از نخستین روز بهار، برابر با روز اورمزد و فروردین ماه از سالنمای زرتشتیان آغاز و بنا به گفت تاریخ نویسان در روزگار باستان ، یکماه به درازا می کشیده است و امروزه تا سیزده روز ادامه دارد. آنچنان که همه میدانند نوروز بزرگترین جشن ملی ایران است که از روزگاران بسیار دور برای ما از سوی نیاکانمان بیادگار مانده است و گروهی بنیاد آنرا به جمشید شاه پیشدادی نسبت میدهند و حتا امروزه نیز در مبان برخی ، نوروز بنام نوروزِ جمشیدی مشهور است. گویند روزگاری بدوران جمشید شاه ، سرما و طوفان بزرگی ایرانویج (ایران) را فرا گرفته و پس از سه سال امتداد سرما در اغاز بهار، سرما و طوفان بپایان می رسد و بشادی آن جشن بزرگی از سوی ایرانیان برپا می شود که نوروز مینامندش.

 

نوروز از نخستین روز بهار و همراه با آغاز سرسبزی طبیعت و همواره با شادیِ بسیار از سوی ایرانیان آغاز شده است. اما از سوی دیگر و با دیدی دیگر، نوروز از مفاهیمی ست که ایرانیان بر نیستی و عدم بسته اند تا توجیهی برای بوده گی خود در این دنیا بنا کنند و نسبت خود را در زمان با آن مفاهیم بسنجند. ایرانیان بگفت هگل نخستین قوم تاریخی هستند که زمان را شناختند و یکبار چرخش کامل انرا با شادی جشن گرفتند و بدین منوال خود را هرساله اماه ی چرخش نوینی در خود و طبیعت پیرامون نمودند.

 ماهی سرخ ، ریشه در باورهای پارینه ی ایرانیان دارد و نمادی ست از آناهیتا فرشته ی آب و باروری. سه قاب سبزه نیز نمادی هستند از اندیشه ی نیک - گفتار نیک - کردار نیک.

زرتشتیان نیز همچون باقی ایرانیان و پابپای آنان در سفره ی خود سه قاب ازسبزه گذاشته اند که این سه قاب سبزه نمادی هستند از اندیشه ی نیک - گفتار نیک - کردار نیک. و نیز رنگ سبز نیز نمادی ست از سبزی و باروری که همواره رنگ ملی ایرانیان بوده و نیز نماد امرداد امشاسپند می باشد. سیب سرخ نمادی ست از عشق و باروری و زایش. سرکه نمادی ست از گندزدایی و زدودن نسوش ها از درون و پیرامون خود برای آغازی نوین. سماق، چاشنی زندگیست و ماهی سرخ ، ریشه در باورهای پارینه ی ایرانیان دارد و نمادی ست از آناهیتا فرشته ی آب و باروری. سکه نمادی از شهریور امشاسپند می باشد . کتاب اوستا نیز که بهمراه ان آینه و شمعدان و نان و شیر و پنیر و سبزی و نقل و شیرینی و آجیل و..الخ بر سفره می نهند همگی نمادی از داده های اهورایی اورمزد می باشند که بدین روش پاس داشته می شوند. زرتشتیان در نخستین بامداد نوروز در پایین چهارچوب در خانه کمی آویشن می ریزند تا برقراری جشن و سرور را در درون خانه اعلام کرده باشند و آنگاه در نخستین روز از سال نوین به نیایشگاه محل زندگی خود می روند تا سال نو را با همازوری و همبستگی با یکدیگر و نیایش بدرگاه اهورا مزدا اغاز نمایند و پس از آن نیز به دیدار بزرگان فامیل و دوستان و آشنایان می روند و بدین گونه فصل نوینی را در زندگی خویش می آغازند. بایسته است گفته شود که در خوان نوروزی نباید در گذاردن حرف سین یا حروف دیگر پافشاری داشته باشیم  بلکه باید بهترین داده های اهورایی را بر سر سفره اماده کنیم.

-----------------------

دوستان گرامی! در آستانه ی سال نو، سالی پر از اندیشه های نیک و خوشی های پایان ناپذیر را برایتان آرزو دارم. امیدوارم امسال را پیروزمندانه و با تندرستی هرچه بیشتر بگذرانید و از دم بدم آن بتوانید لذت ببرید. بکوشید دلهای تان را از گناه بزرگی بنام غم دور نگاه دارید و بیش از پیش در جشنهای میهنی شرکت جویید. ناتوانان را پاس بدارید و بهر حال، بهرجا ناتوان دیدی، توان باش!

همچنین بایسته است که از ادب و بردباری و متانت همه ی دوستانی که در گفتگو های این بلاگ شرکت می کنند سپاس گزاری کنم و نیز سپاس ویژه دارم از دوستانی که نوروز را بمن شاد باش گفتند.

----------------------

در زیر، نام سازمانها و انجمن های زرتشتی خارج از ایران را جهت مراجعه ی آن دوستانی که با ایمیل این نشانی ها را خواستار شده بودند میآورم:

انجمن زرتشتیان ایرانی بمبئی - هندوستان

خیابان پیروزشا مهته - فورت بمبئی

The iranian zoroastrian anjuman

kermani building

sir firouzshah meta road

Fort. Bombay 1-india

Tel: 220 40 401

 

انجمن پارسی پنچایت - بمبئی - هندوستان

The bombay Parsi punchayat

209 Dr. D. N. Road bombay 40001

India Tel: 2267 421-3

 

انجمن ایالتی زرتشتیان هند - دهلی نو

The Federation of the Parsi

Zoroastrian Anjuman of India

C/0 Machine Tools (india) Ltd.

D-24, south extensiori part- ||

New Dehli - 110 049 - india

Tel: 669551

 

انجمن زرتشتیان کراچی - پاکستان

Karachi Parsi Anjuman Trust Funds

Parsi anjuman Bagh

Johar street Ranchore lines

Karachi Pakistan

Tel: 730281

 

اروپا:

انجمن زرتشتیان لندن- انگلستان

The Zoroastrian Trust Funds of

Europe (Inc). Zoroastrian House ,

88 Compayne Gardens

London, NW6, England

Tel: 01-328-6018

 

انجمن زرتشتیان هامبورگ

Zarathustrischer Verein

Post Fach 11 07 21

2000 Humburg || - Gremany

 

انجمن زرتشتیان فرانسه

Association Zoroastrian de France

40. Avenue de Saxe - 75007 Paris France.

 

انجمن زرتشتیان ایتالیا

Associazione culturale Dell Iran antica

Membro Dell Unione Zoroastrian in Italia

Largo Malpigri 17

06100 Perugia , Italy

Tel: 075-754472

 

انجمن مزدایسنان آلمان

The German Mazdayasnan

Neuzeitlich. Diat. und Lebenschule e.v.

Bad - Wildungen W. Germany

Tel: 05623/4025

 

آمریکا:

انجمن زرتشتیان نیویورک

Zoroastrian Center New York

Arbab R. Give Darbe Mehre.

106 Pomona Road Suffern N.Y 10901

U.S.A

 

انجمن زرتشتیان واشنگتن

Zoroastrian Association of Metropolitan

Washington, Inc.

The Fali chotia charitable trust

4639 bettswood Drive, Olney.

Marryland 20832 U.S.A.

Tel: 301 - 774 - 0841

301 - 774 - 1555

 

انجمن مرکزی زرتشتیان کالیفرنیا

California Zoroastrian Center

8952 Hazard Avenue Westminister C.A

92683 U.S.A.

Tel: (818) 882 - 1212 119

 

انجمن زرتشتیان سن خوزه (شمال کالیفرنیا)

Persian zozroastrian Association

Darb Mehre Rostam & Morvarid Guiv

10468 Crothers Road.

San jose, California 95127 U.S.A.

Tel: (408) 251 - 7403

 

انجمن زرتشتیان ایالت واشنگتن

Zoroastrian Society of Washington

State Mra. Dabestani P.O.BOX 969

Marysville , WA 98270 U.S.A.

 

انجمن جهانی مزدایسنان

The Internatinal Mazdayasnan

Oorder- P.o.box 3387

Eugene , Oregon 97403 - U.S.A.

 

کانادا: انجمن زرتشتیان تورنتو

Zoroastrian Society of Ontario

Mehraban Give Darbe Mehre

3590 Bayview Ave. Willowdale

Toronto On. MAM 356 - Tel: 416 7334586

 

انجمن زرتشتیان گوبک   اقیانوسیه: انجمن زرتشتیان استرالیا- سیدنی

Aaustralian Zoroastrian Association Aza House

196 Annangrove Road

Annongrove N.S.W. 2154

/ 17 نظر / 38 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ahuoramazda

درودی دوباره .دوست خوبم.من با سپاس از نوشتهای بسيار زيبات. چند گزينه از اين متنهای شما رو در وبلاگ خودم جای ميدهم. اميدوارم که رضايت داشته باشی.

sam

سلام بر دوست عزيزم ....من دوست دارم از پيروان زرتشت باشم.....چگونه؟...البته اندازه کافی تحقيق کردم...بهم سر بزن...جوابو حتما برم ميل کن

ديونيسوس

درود بر شما! از مطلب استفاده كردم. راستي بابت لينك ميكده ديونيسوس سپاس گزارم. شاد باشيد و قوي!

Omid

اي پرچم خورشيد ايران پرتو افكن بروي اين جهان يا آور از آن روزگاري كآسود از برق تيغت هر كران سلام و درود به روح پاك زرتشت پيامبر ايرانيان ، و به همه شما هموطناي عزيزم. به اميد روزي كه همه در كنار هم با هر آيين و رسوم مذهبي همدل و همصدا و با غرور و افتخار ايراني بودن خودمون رو فرياد بزنيم. يادمون نره كه اتحاد ميتونه رمز بدست آوردن هرچيزي باشه. ما پيرو كردار نيكيم روشندل از پندار نيكيم زخشنده از كفتار نيكيم شد زين فضايل بلند آوازه ايران (برگرفته از سرود شاهنشاهي ايران) بدروود

کورش

با دورد بر شما . و کیش ما زرتشت من هم به کیش نیاکان پاک خود بر گشتم خیلی خشنود هستم امید است ایرانیان بیدار شوند و پرستش تازی دست بر دارند!!!!!!!!!!!!!! ما ایرانیان یکتا پرست بودیم چرا کشور ما را ۱۴۰۰ سال نابود کردند به خاطر دزدی و تجاوز زنده باد به کاوه اهنگر زنده باد زرتشت زنده باد کورش بزرگ دوست مهربان ادامه بدهید. به مردم ایران باید اگاهی داد تا این مردم بیدار شوند! ادامه دهید اهورامزدای ایران زمین نگهدار شما باشد

فرید

جناب بيژن گرامی من اپتدا گهنار ميديوزرم را به شما شاد باش ميگويم البته کمی دير است ولی پوذش من را پذيرا باشيد شاد کامی و پيروزی شما را از اهورای پاک خواستدارم مهرتان افزون باد

ramtini

این وب باعث افتخار است.ولی چرا اينجا!

شاهین سرعت

آیا کسی راه ارتباط با کانون زرتشتیان در ایران را میداند ؟

بزرگمهر

به نام هستي بخش بزرگ دانا روز خوش اگر برايتان امكان دارد آدرس پست الكترونيكي انجمن زرتشتيان استراليا را به آگاهي من برسانيد. با سپاس بدرود

مهرداد مهربان

هم‌میهن گرامی، گذاشتن ماهی سرخ در سفره‌ی نوروزی به‌هیچوجه نه نماد آناهیتاست و نه در سنت‌های زردشتیان و دیگر ایرانیان باستان ریشه دارد. این موضوع را به‌طور مفصل در مقاله‌یی توضیح داده‌ام که امیدوارم شما نیز بخوانید و به جمع روزافزون ایرانیانی بپیوندید که به بهانه‌ی نوروز در تداوم ستم بر این حیوان زبان‌بسته شرکت نمی‌کنند. [لبخند] نوروز ماهی قرمز نمی‌خواهد https://www.academia.edu/11510719/